Stříbro v Čechách

Stříbro je důležitou součástí českých dějin, kam se zapsalo především díky ražení různých českých mincí. Čechy vždy nabízely bohatá naleziště stříbra, například v okolí města Stříbra na Tachovsku počala těžba už na začátku 12. století - nebo přinejmenším z této doby existují první zmínky o těžbě.

V nejstarším královském horním městě Jihlavě umisťujeme těžbu do období mezi lety 1240 a 1380. Z počátku se v Jihlavě vytěžilo až 5000 kilogramů stříbra v průběhu jediného roku. Jihlavské doly fungovaly přes 500 let až do roku 1781.

Další českou stříbrnou velmocí byla Příbram, kde se prováděla těžba od 13. století, největší slávy však doly doznaly v 18. století díky hlubinné těžbě. Příbram svoji důlní aktivitu zastavila v roce 1978.

Těžba stříbra v Kutné Hoře

V místech dnešní Kutné Hory se zažhnula stříbrná horečka koncem 13. století. Přelomovou událostí bylo vydání horního zákoníku lus regale montanorum Václavem II. Zanedlouho do Kutné Hory přesídlila královská mincovna, která razila pražské groše a tvořila finanční centrum Česka. V průběhu 400 let těžby zdejší doly získaly okolo 2000 tun stříbra. Jakmile došlo k uzavření mincovny roku 1727, skončila v podstatě těžařská činnost v Kutné Hoře.

Obrovské centrum těžby stříbra bylo o něco později v Jáchymově, kde se razily i stříbrné Jáchymovské tolary, kterým za své pojmenování vděčí i americký dolar. Tolar se používal více než 350 let a dodnes se razí jako suvenýr ve Vídni. Do celého světa se tolar rozšířil především díky mezinárodnímu obchodu s kávou. Za prvních 100 let se v Jáchymově vytěžilo neuvěřitelných 300 000 kilogramů stříbra. Těžba zde započala v roce 1518 vydáním horního řádu hrabětem Štěpánem Šilkem a skončila o 350 let později v roce 1871.

Šperky a internet

Nezapomeňte, že i veškeré šperky včetně náramků můžete nakupovat na internetu za mnohem výhodnější ceny než v klasickém kamenném klenotnictví.

Přejít do obchodu...

Věděli jste, že...

podle jáchymovského tolaru je pojmenovaný americký dolar?